Chtělo by se napsat: „Řešíte, jestli tmavé nebo světlé lněné semínko? Pakliže ano, určitě čtěte dále a pokud ne, tak čtěte také, abyste toto dilema náhodou nezačali řešit.“
Velká část populace trpí zdravotními problémy, které jsme začali nazývat civilizačními chorobami. Stovky neduhů, bolení a obtíží vyprovokují velkou část populace, aby začala hledat na Internetu, jak se co nejrychleji a zázračně zbavit svého trápení.
První problém je, že 7 z 10 článků na Internetu1 nejsou medicínsky relevantní, tj. jsou vymyšlené, nejčastěji přepsané z jiného nerelevantního zdroje a takto se to opakuje až do situace, kdy si většina lidí myslí, že „mléko zahleňuje“, nebo že se musíme „detoxikovat“ nějakým zvláštním postupem založeným na konzumaci potravinového doplňku s neprokázanou účinností, ale za to garantovanou neprokazatelnou škodlivostí.
Dnes ale nechci psát o kritickém myšlení a potřebě vzdělání, abychom nenaletěli všemu, co vidíme a čteme na netu. Hlavní myšlenkou má být to, abychom se v tom světě zpráv stylu „…vědci zjistili, že...“ naučili vyselektovat to hlavní, co skutečně musíme vědět, než začneme brouzdat a hledat ty zázračné recepty.
Celý problém se dá krásně ilustrovat na mém osobním příběhu s lněným semínkem. Přijela jednou na víkend do Prahy teta ze Slezka a povídá mi: „Ty, Petře, tys to studoval a zabýváš se tím; já jsem četla, že je zdravé lněné semínko. Tak jsem šla do bioobchodu u nás ve městě a ona mi prodavačka ukázala světlé a tmavé. To tmavé bylo levnější za 46 a světlé za 57. Prý je to světlé lepší, ale nekoupila jsem nic a řekla si, že se tě nejprve raději zeptám.“
„Milá teto, opravdu chceš poradit, jak být zdravější?“ Podíval jsem se na ní přísně, naznačujíc, že přijde něco jiného, než čeká. „Ano“, hrdě řekla čelíc výzvě. Takže za prvé – přivezla si přeslazený žmolenkový koláč s tunou cukru a másla, k snídani snědla 4 kousky, čímž sis vyčerpala přijatelné množství nasycených tuků na dva dny dopředu, zapila to jedním hrnkem kávy a pak ses tu válela u televize, zatímco my jsme se šli projít. Máš tak 40kg nadváhy, od rána jsi nevypila ani sklenici vody, jsi dehydrovaná a unavená, cukr ti lítá, máš diabetes II. stupně a chceš po mne, abych ti pomohl řešit lněné semínko?“
Ponecháme-li stranou přiměřenost a určitou krutost mé reakce vůči nebohé tetě, přesně to vystihuje problém, který máme s našimi civilizačními chorobami. I když chceme něco udělat, tak nevíme jak a čím začít.
Srovnejme si priority a naučme se, kolik je třeba udělat proto, aby se něco v našem životě skutečně změnilo.
Zkuste si cvičně seřadit následující aspekty naší výživy podle důležitosti pro naše zdraví: kontaminace potravin plísněmi, množství přidaných E-ček, kontaminace pesticidy, výživový poměr tuků cukrů a bílkovin, bio kvalita potraviny.
Obvykle jen odborníci volí výživový poměr jako to první. A na tom to stojí. Dokud si neuděláme pořádek v tom, kolik si čeho můžeme dovolit vzhledem k našim rizikům, současné i předchozí, hmotnosti a množství pohybu, pak nemá smysl zabředávat do life stylových článků o přínosu lněného osiva.
Vedle základních poznatků a řekněme si rovnou, že vedle nutného vzdělání v základech dietologie, máme už jen menší šanci ovlivnit svou prognózu a to je oblast pohybu. Ano, víme, že se asi nehýbeme dostatečně, ale kolik bych se měl hýbat, aby se něco změnilo? Světová zdravotnická organizace doporučuje 150 minut orientovaného cvičení týdně, ale pozor, pokud jsme zhubli a chceme si váhu udržet, je to více než dvojnásobek, jinak se nám zjeví zlé jojo a tuková tkáň opět naplní své vakuoly. Řekněme si, že naše zdraví je ovlivněno psychickou pohodou, stravou a pohybem. Poměr mezi posledními dvěma je asi 70:30. Ale jak jej naplnit a čím, aby to fungovalo?
Zde může významně pomoci právě zaměstnavatel, neboť školní docházku jsme dávno absolvovali a sami se na netu nedokážeme prokousat k zásadnímu a objektivnímu článku o zásadních a vědecky prokázaných prioritách našeho zdraví. Natož abychom ho vzali za své jak písmo svaté.
Kurz stavíme program Zdravá firma je o tom, jak postavit objektivní, jednoduchý, medicínsky relevantní a udržitelný program pro zaměstnance, kteří tápou či o změně svých stereotypních návyků nezačali přemýšlet či pochybovat. Jeho smyslem je pochopit zaměstnancům rizika a svou prognózu, naučit se zbavit nejhorších stereotypů, zvolit si svou cestu změny a vystoupit z komfortní zóny od telky. Aby to vydrželo, přihodíme osvědčené koučovací metody a podporu a motivaci okolí.
Nakonec se možná i dozvíte, jak je to s tím lněným semínkem.
Nejbližší otevřený termín ve spolupráci s Topvision pod tímto odkazem.