Zpět na úvod

Moderní mytologie zdraví II. díl – Detoxikace

19.07.2015 0 komentářů

Seriál: Moderní mytologie zdraví. Díl II.

Vidíte obrázek nakrájených okurek a limetek ve džbánu, do kterého padá křišťálová voda, vedle krásná a mladá modelka popíjí čistý zeleninový fresh. Je těžké nebýt zasažen PR dnešního moderního detoxikačního průmyslu. Představa, že můžete smýt své stravovací a jiné hříchy zázračným detoxikačním preparátem, je perfektní idea na náš životní styl fast-foodů a sociální život promazávaný litry alkoholu. Než se rozhodnete za tímto účelem nalepit na svá chodidla zázračné náplasti, do uší strčit ušní svíce či polknete kapky řízené detoxikace, čtěte dále. Přiznávám hned na začátku, budu se čtenáře snažit přesvědčit o tom, že koncept, kdy se můžete propláchnout od nečistot pomocí nějakého komerčního preparátu, je prachsprostý podvod.

Asi vás při čtení následujících řádek bude zarážet, že reklama na detoxikaci nebyla zakázána. Asi je to proto, že detoxikace jako taková skutečně existuje. Bohužel stejné slovo používá i pseudo-lékařský koncept, jež je navržen tak, aby vám vytáhl něco z peněženky. Obvyklá cena detoxikačního potravinového doplňku je za něco, co je k ničemu, v českých luhách a hájích kolem 200,- Kč, nezřídka i tisíců.

Skutečná a objektivní detoxikace je taková, kdy jsme omylem požili nějakou konkrétní látku a jinou zcela konkrétní látkou se jí snažíme zachytit a vázat v neškodné formě. Typickým příkladem je použití tzv. chelátu. Název pochází z řeckého „chelós“- klepeto. Představte si větší molekulu jako raka, který pevně chytne do svých klepet menší molekulu těžkého kovu a ten je tak vyloučen v látce, která již není toxická a navíc je rozpustná ve vodě. Velmi dobře to lze ukázat na snad nejslavnější chelátové molekule EDTA (kyselině edetové, či chcete-li ethylendiammintetraoctové), kterou můžeme použít např. při otravě olovem. Další používanou řízenou detoxikací je neutralizace působení psychotropních látek a drog. Dobrým příkladem je naloxon hydrochlorid, který plně potlačuje účinek opiátů. Asi všichni jsme se někdy detoxikovali aktivním uhlím při průjmu, kdy se na plástve aktivního adsorpčního uhlí chytaly toxické produkty nespecifické bakteriální otravy. Nicméně zde asi tak končí skutečná řízená detoxikace. Na druhé straně řeky je tábor podnikatelů, šarlatánů snažící se vám prodat svůj odpustek, který údajně zbavuje tělo od toxinů, které se vám tam nahromadili vlivem vašeho životního stylu. Ono to zní vcelku logicky – všude jsou nějaké konzervanty, polyaromotické uhlovodíky a na zelenině pesticidy a insekticidy, že?

Pokud bychom tyto látky obvyklým způsobem ze svého těla přestali, a nebo nemohli vylučovat, pak byste pravděpodobně byli dávno mrtví, nebo potřebovali intenzivní lékařskou pomoc. Zdravé tělo má ledviny, játra, kůži a potní žlázy, dokonce i plíce, které nás zbavují toxinů. Neexistuje žádný známý způsob, jak by detoxikační terapie měly podpořit to, co jinak dobře funguje v normálním zdravém těle.

Silná sugesce, že jsme zamořeni, na nás křičí ze všech možných reklam a plakátů, kde se doslova propírá, že toxiny jíme nebo vdechujeme, ale žádní z firem vám neřekne, co přesně tyto toxiny jsou. Pokud by totiž byly pojmenovány, mohly by být změřeny před a po konci terapie a ověřena účinnost klasickou klinickou studií. Bohužel by se prokázalo, že se jedná a podvod, který by vyšel na pokutě draho, proto tyto firmy zatím prosperují a tvrdí „svou pravdu“. O zjištění konkrétních látek, na které se detox produkty zaměřují, se pokoušela již v roce 2009 nezisková organizace Sense ve Velké Británii, která kontaktovala výrobce 15 výrobků prodávaných v lékárnách a supermarketech jako detoxikační. Jednalo se o potravinové doplňky, různé čerstvé šťávy zeleniny a ovoce tzv. smoothies, ale třeba i šampony. Ani jeden z výrobců nedokázal definovat, co znamená v jeho pojetí detoxikace, natož pojmenovat toxiny, které má jejich přípravek odstranit. Před nákupem detoxikačního produktu se sami můžete zkusit zeptat výrobce, ať vám řekne byť jedinou toxickou látku, kterou očekává, že máte v těle a jak působí a kde „číhá“, či něco páchá. Jakou hypotetickou chemickou reakcí má produkt způsobit její vyvázání z těla a proč není přirozeně vyloučena játry či ledvinami. Nemusíte se bát, že nebudete rozumět odpovědi se svými znalostmi chemie, žádnou chemickou látku neuslyšíte.

Je až nevysvětlitelné, jak funguje marketing v pojetí moderní detox vlny. Můžete si koupit detoxikační tablety, tinktury, čajíčky, pleťové masky, koupelové soli, kartáče na vlasy, šampony, tělové gely a náplasti. Můžete jít na víkendový či sedmidenní detoxikační kurz, kde podstoupíte dietu, kde budete pravděpodobně trochu hubnout, ale to nemá nic společného se zbavováním se toxinů.

Při svém bádání v oblasti detoxikace se setkáte také třeba se zastánci teorie, že ve vašich střevech se nachází škodlivé plaky, které mohou číhat konkrétně v tlustém střevě po celé měsíce nebo roky a ty pak zpětně uvolnit s absorbovanou vodou zpět toxiny do vašeho oběhového systému. Nabízí vám zázračný klystýr, který tento plak smyje a vyplaví ven. Bohužel pro ně - a možná naštěstí pro vás - žádný lékař nikdy takový plak neviděl. Naopak mnozí gastroenterologové varují před takovým intenzivním výplachem, který může perforovat vaše střeva. Zde se dá odbočit k dalšímu mýtu a to, že mléko zahleňuje, kterému se věnuji v jiném článku k mytologii potravin.

Některé prodejní taktiky jsou pro neznalé zákazníky ještě zákeřnější. Některé přípravky obsahují známě polymerizační látky, které promění vaši stolici do hmoty, které připomíná plast. Mnoho zákazníků tak vidí důkaz své detoxikace, když se jejich masivní kaučukovitý produkt defekace jako had plazí do WC a pociťují při tom zadostiučinění ve svém nákupu. Detoxikační náplasti na nárty, jež zhnědnou přes noc a u nichž výrobci tvrdí, že je to odstraněný toxický nános, který jako magnet stáhli z vašeho těla, jsou také podvodem. Bohužel tyto náplasti zhnědnou i v laboratorních podmínkách po navlhčení lehce slanou naprosto čistou vodou připomínající pot.

Asi si říkáte, jak je možné, že toto skandální vykořisťování důvěřivých může v dnešní době být legální. Důvodem je nízká úroveň vzdělání většinové populace. K pochopení širších souvislostí biochemie a chemie našeho prostředí potřebujete mít přírodovědné gymnázium a univerzitní vzdělání. Ani absolvent magisterského přírodovědného oboru nedokáže plně porozumět složení obyčejného šamponu, kde dnes potřebujete mít alespoň PhD. v oboru průmyslové chemie, abyste tušili, co je ve složení a proč. Leckdo pak důvěřivě podlehne přesvědčení, že je vše toxické.

Možná je také detoxikace v oblasti legislativy chápána ještě jinak. A to ve spojení s abstinencí od alkoholu. Je to určitě dobré mít dny bez alkoholu, jako součást svého životního stylu, ale myšlenka, že vaše játra v tento den budou jaksi "očištěna" je směšné. Alkoholy resp. jejich metabolity jsou toxické a v malém množství si s ním tělo umí poradit. Prognosticky jsou na tom lépe občasní konzumenti alkoholu, čemuž nasvědčují poslední vědecké výzkumy. Hypotéza je taková, že tělo, které pravidelně odbourává alkoholy, má aktivnější přirozený detoxikační mechanismus látkové výměny. Alkohol v malém množství je tedy spíše stimulant naší přirozené detoxikace. "Je to jako něco, co tě nezabije, ale co tě posílí."

Játra odbourávají alkohol v dvoustupňovém procesu. Jaterní enzym alkoholdehydrogenáza převede alkohol na velmi toxický acetaldehyd, který poškozuje jaterní buňky. Ten je pak téměř okamžitě převeden na acetát a ten na oxid uhličitý a vodu, kterých se tělo zbaví. Pokud budeme pít příliš mnoho, tělo nezvládne odbourat tolik acetaldehydu, což povede k poškození jater. Více zde: https://www.prirodovedci.cz/chemik/clanky/chemie-nebezpecneho-alkoholoveho-opojeni)

Další detoxikační zajímavostí je požívání např. brokolice, která stejně jako všechny košťáloviny (kapusta, zelí), obsahuje mikro množství kyanidu. Požívání malého množství jedu, stejně jako alkoholu, aktivuje enzymy v játrech, které poté generelně mají lepší schopnost vypořádat se i s jinými odpadními látkami našeho metabolismu.

Další zažitý mýtus je, že byste také třeba měli omezit určité potraviny, nebo naopak věnovat zvláštní pozornost vybraným superpotravinám – naklíčena quinoa, kustovnice, acai apod. Odborná veřejnost má však za to, že přijatelně objektivním "detoxem"je následující koktejl: nekouřím, jím pestrou, zdravou a vyváženou stravu, nejím věci antropogenně kontaminované nebo plesnivé. Jako třešničku na detox dort pak volím domácí bio produkt z malovýroby. Takový správný detox v podobě vyvážení stravy vypadá asi následovně. Po dočtení tohoto odstavce zavřete oči a představte si: Červený kostkovaný ubrus zdobí libové červené maso, ryby, lněný olej, zeleninové saláty s kořenovou a pestrou zeleninou (ne jen skleníkově masově pěstované lilkovité např. rajče, okurka, paprika), celozrnné obiloviny, ořechy a ovoce. Všechny tyto potraviny obsahují směs proteinů, esenciálních aminokyselin, nenasycené tuky, vlákninu, škroby, cukry, vitamíny a minerály, aby tělo dokonale fungovalo.

Nenechte se zmást tím, že mnoho z nejstarších náboženství praktikovalo půst a očistu těla a my to napodobíme v dobové obměně. Tyto praktikované kulty nemají nic společného s tím, co nám říká náš současný pseudovědecký marketing o detoxu a podobnost je zde překroucena jako falešný argument. Stará náboženství nikde neříkají ani Á o tom, že bychom měli být promořeni environmentálními toxiny, o kterých si myslíme, že se od nich musíme očistit nějakou ozdravnou kůrou.

Jisto komplikací v boji s mytologií detoxu je to, že žijeme ve světě, kde je tolik informací, že jsme rádi za přenesení odpovědnosti za správnost na ostatní, a pokud se to zdá být z pohledu našeho chápání a porozumění odborným věcem dostatečně „rozumné a věrohodné“, chytáme se do pasti nesmyslů živených z naší důvěřivosti a my pak věříme nesmyslům jako je detoxikace. Lidé předpokládají, že svět je pečlivě regulován a že nás chrání Evropská komise a komisařka na ochranu spotřebitele a její směrnice transponované do národních regulativů, ale tak úžasné to bohužel není. Jsme krmeni polopravdami, a pokud máte pocit, že posloucháte slušného a erudovaného lékaře, důvěřujete jeho „radám“.

Detox průmysl je business, kde je spousta peněz, podpíráno naší neschopností orientovat se ve všem. Jak se bránit?

  • Zvyšujte své kritické myšlení a objektivitu.
  • Nezaujímejte stanoviska k věcem, o kterých máte málo znalostí.
  • Zpochybňujte postupně mnohá ze svých dogmat a svá přesvědčení testujte.
  • Vzdělávejte se a hledejte zpětnou vazbu.
  • Široký obecný přehled vám pomůže nenaletět podvodníkům, protože vám to prostě hned docvakne.

Tagy: